Food Art – Just Like Mom Makes It

Kids have the most amazing stories to tell. Just ask Maxim, the son of Vesna Gjurovska-Kaevska, a food artist based in the Balkans. Her fantasy has no limits, and being the perfectly imperfect mother that she says she is, she found a way to tell her son’s stories with the help of her own kind of canvas – plates. She makes the most amazing creations out of food and edible food products. 

Not only that everything she makes looks magical and delicious, but its health value is just as important. Fruits and vegetables are a must-have when it comes to children’s nutrition, so Vesna found the best way possible to present them to both of her children, Maxim and Nika. Superheroes, princesses and imaginary friends are just a part of her rich palette. Her creations look so convincing and painting-like that you will ask yourself if they are really made out of food. 

Vesna uses social media in a smart way, to present herself as an artist and to present her innovative kids food ideas. Honestly, if you are a full-working parent as she is, borrowing some inspiration from other moms is never a bad idea. 

Take a look at her original food art! 

View this post on Instagram

За некои поинакви моменти, навики, луѓе 💜 Максим има долга коса. До раменици. Нема ден да помине, а да некој не коментира за неговата коса. Коментарите се од блиски, познати, па дури и од непознати случајни минувачи. Секаде. Не, само во маалото каде што живееме, туку и на другите делови од градов, па и пошироко. На почетокот се нервирав, ми пречеше, тој плачеше и не знаеше како да се справи со ситуацијата, зашто кога некој секој ден повторува некое прашање и однесување, се смета дека треба да се усвои. Но, успеа, заради наши кометари пред луѓето, со разговори и со примери за машки со долга коса 😊 Дали знаете дека и суперхеројот Thor има иста таква коса како што е неговата? Јас не знаев 😂 Фудбалери, самураи, па дури и тато како млад 😍 Децата ќе изнајдат начин да се справат во моментот, а возрасните ќе го сменат ли однесувањето и стереотипизираното однесување? Сакам да укажам на нешто. Дали знаете, дека со тоа што коментирате гласно и прашувате прашања од типот: ,, Па, зошто му е долга косата? Види, личи на женско. На што личи вака?'' и такви слични за нас непотребни коментари, рушите нечија самодоверба и фантазија? Зошто не се ставите на место на детето и не замислите дека можеби едно: '' Колку си посебен со таа долга коса или со таа црвена маица'' , наместо '' Женско е, види, има долга коса и облечен е во црвено'' 😳 ќе направи многу голема промена кај детето? Не само моето. Веројатно и со други така постапувате. Дали, знаете дека коментарите на родителите се пресликуваат и на децата, па така на игралиште практично, моето дете доживува куп бесмислени ситуации, само заради тоа што има долга коса 🤔 Како пречи некому тоа? Максим е насмеано дете со долга коса. Толку. Исто е дете како и сите останати деца на светот. И тоа е она што е важно. Важно е и дали умее да сака, да се смее и радува на убавите коментари кои за среќа сѐ уште ги има 😊 Да, се смее ❤️ Да ги научиме децата на поинакви слики. Чудно и неприфатливо е само она кое нам ни е такво. Никогаш не ја знаеме другата страна на приказната, а секогаш ја има ❤️ . . . #kidsfood #creativefood #kiddish #kidsfoodart #kidsfoodideas #foodart #foodartblog #foodforkidshealth #foodartblogger #kidsfoodidea #artfood

A post shared by Вкусни Приказни (@vkusniprikazni) on

View this post on Instagram

06.Мај ☀️ За некого понеделник, за некого Ѓурѓовден, за мене раѓање на мајката во мене. Секогаш чекам да измине денот за да можам да напишам збор-два за денот и за чувствата и секогаш тој збор или тие два ми се малку. Прекратки. Недоволни за да можам да се искажам како се чувствувам сега и како беше тогаш. Ти се обраќаат со '' МАЈКА''. Немаш ни време да се навикнеш на новата форма за обраќање во речникот на околината, а не можеш ни самата да го најдеш во твјот. Некако, пребрзо е. Раѓаш нов живот и ти го ставаат во раце. Пред тоа гледаш дали ќе заплаче, зашто така сме гледале и на филмовите. Воопшто не е како на филм. Еуфорично е само како на филм. Ти го носат во соба и ти го ставаат во раце и на града за да му бидеш единствена храна и утеха, најважната емоција и најпознатиот глас кој го слуша, најпознатото лице кое подоцна го гледа… На овој ден Максим ме направи поразлична од претходно. Поранлива. Подива. Посмела. Почудна. Сите мајки се чудни. Чувствуваат сѐ што може и не може да се почувствува, прават чудни отстапки и кажуваат чудни приказни. Ти благодарам Максим што ме одбра мене за раскажувач на твоите приказни. Ти ветувам дека секогаш ќе те дарувам со бесконечна љубов заедно со тато. Среќна петка сине! 5️⃣💙 . . . . #kiddish #kidsfoodart #kidsfoodideas #foodart #foodartblog #foodforkidshealth #foodartblogger #kidsfoodidea #artfood #creativefoodideas #foodartblogging #najmilinajmali #birthdayboy #birthdaybreakfast #вкусниприказни #инстаграмџии #инстаграмџики #фотонаденот #фотонанеделата #деца #љубов #среќа #храна #мама #мамаблогер #мајка #мајкаблогер #инфлуенсермк #здравахрана #роденден

A post shared by Вкусни Приказни (@vkusniprikazni) on

View this post on Instagram

Времето денес ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен локален дожд во попладневните часови 🌧️ Деновиве се потсетивме на вистинската пролет, која не носи само сончеви денови, туку и многу дожд, промена на температурата, ветер, но и студ наутро. Со тоа, пролетта е идеална за вируси, температури, растечени носиња, влажни кашлици. Со Максим некако, тој стрес кога е болен се намали, но Ника пред неколку дена прв пат имаше повишена температура. Мислам дека, како што врнеше надвор, таа плачеше и ништо не и беше убаво, омалаксана сета, додатно ни врнеше дома 😳 Оброкот не е на Ника, туку е само потсетување на еден магичен напиток или салата, вистински борец против вирусите и добар пријател на нашите крвни зрнца ♥️ верувам дека знаете, но сепак, мешавината од свежо цвекло, морков, јаболко и лимон е навистина потврдена комбинација. Подеднакво вкусна и како салата со семки од сончоглед, претходно малку тостирани. Ете, некои приказни потешко се раскажуваат кога нашите сакани не се чувствуваат добро, а особено ако не знаат да ни кажат што ги боли. Затоа, да посакаме што поздрави дечиња и што помалку тмурни денови 🤗 Салатата и рецепт за сокот ќе бидат поставени на блогот вечерва 😇 . . . . #kiddish #kidsfoodart #kidsfoodideas #foodart #foodartblog #foodforkidshealth #foodartblogger #healthyfoodblogger #foodartist #foodideas #raw #rawart #najmilinajmali #вкусниприказни #инстаграмџии #инстаграмџики #фотонаденот #фотонанеделата #деца #љубов #среќа #храна #мама #мамаблогер #мајка #мајкаблогер #инфлуенсермк #здравахрана #дожд #чадорче

A post shared by Вкусни Приказни (@vkusniprikazni) on

View this post on Instagram

Бротчиња ⛵ Имаше еден период кога Максим сакаше играчка со далечински управувач. Му купивме брод и глисер. Тој период, често одевме во градски парк за да го пловиме бродот 😊 многу смирувачки, опуштено, како сцена од Mr. Bean само без трчањето 😂 Интересно е што децата многу брзо учат за маневрирање со далечински или пак некаков друг joystick. Многу полесно би му било нему, одошто мене сега, зашто практично учат ad hoc. Без многу прашања, туку со обиди и грешки. Морам да признаам дека и мене ми е една од омилените негови играчки 😄 Имате ли вие омилена играчка на вашето дете? Која им се покажа како најдобра за совладување на некоја нивна моторичка вештина? Оброкот го посветувам на @magnolia.glamour заради идејата на јајце на поиков начин. Ова е зеленчук со изматено јајце, печено во калапи. Од зеленчук можете било каков сезонски 💚 . . . . #kiddish #kidsfoodart #kidsfoodideas #funnyfoodart #foodartblog #foodartist #foodforkidshealth #foodartblogger #healthyfoodblogger #foodforkids #foodideas #creativefoodideas #kidsbreakfast #creativebreakfast #motherhood #najmilinajmali #вкусниприказни #инстаграмџии #инстаграмџики #фотонаденот #фотонанеделата #деца #љубов #среќа #храна #мама #мамаблогер #мајка #мајкаблогер #здравахрана

A post shared by Вкусни Приказни (@vkusniprikazni) on